Czy można zainwestować w fotowoltaikę w niedzielę nie handlową? - Eko Fotowoltaika

montaż fotowoltaiki szczecin

Jak działają panele słoneczne

Fotowoltaika jest pojęciem, które określa naukę zajmującą się wykorzystywaniem energii słonecznej do wytworzenia energii elektrycznej. Przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną jest możliwe dzięki istni

Czy można zainwestować w fotowoltaikę w niedzielę nie handlową? - Eko Fotowoltaika montaż fotowoltaiki szczecin
eniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotoogniwa, z których zbudowane są panele fotowoltaiczne, korzystają ze zjawiska fotowoltaicznego. Sama instalacja słoneczna, jakiejkolwiek nie byłaby wielkości, musi posiadać inwerter, który umożliwia konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Ogólna zasada działania paneli fotowoltaicznych nie jest zbyt skomplikowana, jeśli chodzi o aspekt użyteczny. Jednak samo zjawisko przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną jest bardziej skomplikowane, a jego odkrycie zapoczątkowało korzystanie z odnawialnego źródła energii jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne montowane na dachach budynków są zbudowane z półprzewodnika tworzącego złącze p-n, na które pada światło. Odpowiednia budowa fotoogniw umożliwia zajście zjawiska fotowoltaicznego.


Wygląd instalacji słonecznych

Fotoogniwa wykorzystywane w fotowoltaice można podzielić na kilka generacji, gdzie każda z nich posiada inne zastosowanie. Panele fotowoltaiczne, które większości osób kojarzą się z wykorzystywaniem energii słonecznej, należą do ogniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.


Stopień nasłonecznienia w Polsce

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.


Czy jest różnica między kolektorami a panelami słonecznymi

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.



© 2019 http://eko-fotowoltaika.psiemaniery.com.pl/