ym świecie i topnienie lodowców. Trzeba o tym mówić głośno i dobitnie, ponieważ w przeciwnym wypadku nie zaprzestajemy swojej niszczycielskiej praktyki. Oczywiście, koniecznie trzeba podkreślić, że nie każdy człowiek bez wyjątku nie dba o naturę. Jest wielu szanujących przyrodę, którzy robią co w ich mocy, byle tylko w jakiś sposób pomóc Ziemi. Jednym z przykładów takich pozytywnych działań jest fotowoltaika stosowana w różnych miejscach, ale także w prywatnych domach. Stosują ją najczęściej ludzie świadomi tego, że energia odnawialna jest jedyną słuszną energią z której powinniśmy korzystać, a kolektory słoneczne to jej znak rozpoznawczy. Czy może bowiem istnieć energia "czystsza" i większa od energii samego Słońca? Pomijając zresztą aspekt ekologiczny i jego istotną rolę (choć niezwykle trudno to zrobić), dzięki takim odnawialnym źródłom energii zaoszczędzić możemy sporo pieniędzy.
Kolektory słoneczne dla każdego
Jeszcze parę lat temu, fotowoltaika wydawała się wydatkiem ponad możliwości praktycznie każdej osoby. Kolektory słoneczne i inne elementy instalacji fotowoltaicznej były bowiem sprzętem drogim, który był produkowany w oparciu o bardzo innowacyjne technologie. Jednakże w dzisiejszych czasach panele słoneczne i wszystko co związane z fotowoltaiką staje się coraz to tańsze. I choć wciąż jest to stosunkowo duży wydatek, fotowoltaika i energia odnawialna to sposób na znacznie więcej niż dbanie o środowisko naturalne.
O tym, że przejście na energię słoneczną jest dobrym rozwiązaniem z perspektywy ekologicznej zapewne wie każdy. Jednakże nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, że fotowoltaika jest doskonałym sposobem na oszczędności. Choć początkowo cena za samą instalację znacząco obciąża posiadany budżet, z biegiem czasu instalacja fotowoltaiczna staje się sposobem na to, aby ograniczyć wydatki za prąd elektryczny. Jako że w wielu gospodarstwach domowych rachunki za prąd stanowią największe obciążenie dla finansów, fotowoltaika jest zatem metodą na to, aby doprowadzić do ogólnej poprawy sytuacji finansowej. To rozwiązanie warte namysłu!
Czym różnią się te dwa sposoby
Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.
Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane
Fotowoltaika to w ostatnim czasie modny temat nie tylko w kręgu osób dbających o środowisko, ale także wśród właścicieli domków jednorodzinnych zastanawiających się jak zaoszczędzić na rachunkach. Większe przedsiębiorstwa również wybierają ten system napędzający energię cieplną. Niezależnie, czy decydujemy się na panele słoneczne czy kolektory słoneczne, montaż przebiega sprawnie i na pewno jest opłacalny. Zastanowienia wymaga wybór firmy, która założy nam instalację. Jest ich obecnie mnóstwo, ponieważ rynek dopiero się rozwija. Działają one prężnie, a pracownicy służą pomocą w wyborze odpowiedniego systemu. Doradzą, w jaki sposób korzystać z zamontowanej instalacji i wyjaśnią, jak energia odnawialna wpływa na możliwość obniżenia rachunków. Ceny instalacji danego systemu są zróżnicowane i zależą od jego rodzaju, możliwości technicznych budynku, a także od oferty konkretnej firmy. W dłuższej perspektywie czasu taka instalacja zwraca się z nadwyżką. Inwestycja w fotowoltaikę to nie tylko efekt w postaci bycia "eko", ale także krok w przyszłość polegający na znacznym obniżeniu rachunków za energię cieplną.